Oldalak

2024. július 1., hétfő

Vaníliakrémes kosárka

                              Vaníliakrémes kosárka









Ezek az imádnivaló kis kosárkák nem csak gyönyörűek, de nagyon finomak is. A linzertészta omlós, nem ázik el a krémtől, ugyanolyan friss másnap is, mint a készítése napján. Készíthetjük úgy is, hogy a főzött vaníliakrém megdermedése után tetszés szerint szezonális friss gyümölcsökkel díszítjük. Én most tejszínhabbal és málnával díszítettem. A férjem még málnát sem kért rá, mert azt mondta, hogy a tejszínhabbal olyan, mintha képviselőfánkot enne. Igaz, nem olyan roppanós a tésztája, mint az égetett tésztájú képviselőfánknak, de amikor a könnyed linzertészta, a vaníliakrém és a tejszínhab szétolvad a szánkban, egy hasonló ízhatást ér el. 
Szeretettel ajánlom Mindenkinek!

Én most 10 db kosárka elkészítéséhez írok receptet, ezzel kezdők is próbálkozhatnak, elkészítése nem időigényes, nem bonyolult. A kis kosárka mérete 6,5×2,5 cm.



Hozzávalók:

A tésztához:

100 g liszt
45 g porcukor
12,5 g mandulaliszt*
50 g kis kockára vágott hűtött vaj
1/2 tojás

A krémhez:

3 db tojássárgája
50 g cukor
20 g liszt (süteményliszt)
250 ml tej
1 tk vaníliakivonat, vagy 1 zacskó vaníliás cukor

Díszítéshez:

150 ml tejszínhab (30%-os)*
1 ek porcukor
1/2 zacskó habfixáló
Málna





Elkészítése:

Először elkészítjük a kosárka tésztáját.

A lisztet, a porcukrot, a mandulát átszitáljuk, hozzátesszük a lehűtött vajkockákat és összemorzsoljuk.
Egy kis tálba beleütjük a tojást, hozzáadunk egy csipet sót (még annál is kevesebbet, tényleg csak egy minimális mennyiséget) és habosra keverjük. Beleöntjük a száraz hozzávalókba és kézzel összegyúrjuk. Egyforma vastagságú kör alakra lelapítjuk (kb. kistányér nagyságú), folpack fóliába csomagoljuk és 1 órára betesszük a hűtőbe.

Amíg hűl a tészta, egy ecset segítségével, olvasztott vajjal kivajazzuk a formákat.

Ha letelt az 1 óra, a tésztát kisodorjuk és egy 7 cm átmérőjű kerek formával (mini tortagyűrű, pogácsaszaggató) köröket vágunk ki, kibéleljük vele a kosárkaformákat, a tészta alját több helyen megszurkáljuk és újabb 30 percre visszatesszük a hűtőbe (a megmaradt, és a kosárka formázásánál a szélekről leeső tésztadarabokat újra összegyúrjuk, kisodorjuk, kivágjuk, amíg a teljes tésztamennyiség el nem fogy).

Amíg újra hűl a tészta, sütőpapírból vágjunk ki akkora köröket, amelyekkel ki tudjuk majd bélelni a tésztával beborított formákat.

Ha letelt az idő, kivesszük a tésztát a hűtőből, a formák belsejébe sütőpapírt helyezünk, majd nehezéknek sütőgyöngyöt, annak hiányában száraz babot szórunk bele, hogy sütés közben ne emelkedjen meg a tésztánk.

175-180 fokon kb. 12 percig sütjük (sütőfüggő). 
Ha megsült, öntsük ki a nehezéket, borítsuk ki a formákból a tésztát egy sütőrácsra, és hagyjuk kihűlni.

Elkészítjük a krémet.

A tejből egy keveset (kb. fél decit) félreteszük, a többit a vaníliakivonattal, vaníliás cukorral felfőzzük. Közben a tojások sárgáját habosra keverjük a cukorral, hozzákeverjük a lisztet, felhígítjuk a félretett tejjel és lassan adagolva beleöntjük a forrásban lévő tejbe. Folyamatos kevergetés közben sűrű krémmé főzzük. Ha besűrűsödött, levesszük a tűzről és néha megkeverve hagyjuk  lehűlni (nem kell hidegnek lennie, már langyosan felhasználható). A krémet egy zacskóba töltjük, és a végét kivágva megtöltjük vele a kész kosárkákat.

A tejszínt a habfixálóval, a porcukorral kemény habbá verjük, majd ezzel díszítjük a kosárkákat.



* Abban az esetben, ha 30 %-os tejszín helyett 36 %-os tejszínt használunk, a habfixáló elhagyható.

*Mandulaliszt hiányában száraz mandulapelyhet 2× átdarálom, majd átszitálom.
Mandulapehely hiányában mandulát blansírozok, sütőben megszárítom és ha kihűlt, finomra ledarálom, majd átszitálom.