Oldalak

2024. november 27., szerda

Karácsonyi linzer

 

                                   Karácsonyi linzer







Szeretem ezeket a linzertésztával készült kis kekszeket. Finomak, omlósak, de mégis egy kicsit roppanósak. 
A megsült kekszek töltetlenül, bedobozolva, hűvös, száraz helyen sokáig elállnak. A blogomon már van egy lekváros linzer, ami 3:2:1 arányú linzertésztával készült. Ez most annyiban tér el, hogy a tésztában mandulaliszt is van, amitől megtöltve stabilabbak lesznek a kekszek, nem puhulnak olyan hamar meg, tovább elállnak. Ennél a tésztánál is, mint minden linzertésztánál nagyon fontos, hogy hideg alapanyagokkal dolgozzunk.






Hozzávalók:

250 g liszt
150 g vaj
80 g porcukor
30 g mandulaliszt
egy csipet só
1 db tojás (M)

A dekorációhoz:

fehér csokoládé
málnalekvár
étcsokoládé (70 %-os)
baracklekvár
ehető arany dekor gyöngy (Dr. Oetker)

Elkészítése: 

A tésztához a lisztet egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a mandulalisztet, a porcukrot, a sót, az előre felkockázott lehűtött vajat és összemorzsoljuk. Hozzáadjuk a tojást, összegyúrjuk, gombócot formázunk belőle, tenyerünkkel lelapítjuk, és frissentartó fóliába csomagolva min. 30 percig a hűtőben pihentetjük. Az linzertészta elkészítésénél gyorsan kell dolgozni, hogy a kezünk melegétől ne olvadjon meg a vaj. Ha lejárt a hűtési idő, a tésztát enyhén lisztezett felületen 2-3 mm vastagra kinyújtjuk, tetszőleges formával kiszúrjuk. A kiszúrt formáknak a felét egy kisebb kiszúróval szintén kiszúrjuk, majd a formákat sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük.
170-180 fokon 8-10 percig sütjük.

A kisült tésztának világos színűnek kell lennie. Ha a széle kicsit kezd barnulni, azonnal ki kell venni a sütőből. 
A kisült kekszeket tetszés szerint ízesíthetjük.


Én most a csillagformáknál az alsó tésztalapot fehér csokoládéba mártottam, kicsit hagytam állni, majd rátettem az előzőleg porcukorral megszórt, lyukas felső lapot. Ezután a felső lap lyukas részét felmelegített, átszűrt, majd lehűtött málnalekvárral töltöttem meg. 
A baracklekváros korongoknál vékonyan megkentem az alsó lapot baracklekvárral, ráhelyeztem a lyukas felső lapot. A lekváros linzereket olvasztott étcsokoládéba (70%) mártottam, rácsra helyeztem, majd a még puha csokoládét megszórtam ehető, arany dekor gyöngyökkel. Ha megszilárdult a csokoládé, a felső lap lyukas részét felmelegített, átszűrt, majd lehűtött baracklekvárral töltöttem meg. 
Mindkét esetben a lekvár betöltésénél egy kis nylonzacskóba töltöttem a lekvárt, az egyik sarkán ollóval nagyon pici lyukat vágtam, és óvatosan megtöltöttem a kekszeket. Ez a megoldás biztosabb, nem kell attól félni, hogy a lekvár esetleg kifolyik. 



Az étcsokoládés, baracklekváros ízben nagyon hasonlít az isler ízéhez.
A fehér csokoládés csillagnál dm-es bio málnalekvárt használtam, és amikor felmelegítettem a málnalekvárt, hozzátettem fele-fele arányban mirelit málnát. Összeforraltam, átszűrtem és kb. egy negyed db előzőleg beáztatott, majd kinyomkodott lapzselatint tettem hozzá. Jól elkevertem,  hagytam kihűlni, majd a kihűlt, de még folyékony málnalekvárral töltöttem meg a kekszeket. Nagyon finomak lettek, a savanykás málnaíz jó harmóniában van a fehér csokoládé édes ízével.
Természetesen mindenki kísérletezhet a formákkal, ízekkel. 
Ezekben a kis töltött kekszekben pont ez a jó, hogy kinézetében is és ízvilágában is csak a fantáziánk szab határt. 




Mindenkinek nagyon jó adventi készülődést, jó sütögetést és nagyon boldog, békés, meghitt karácsonyt kívánok! 💖🌲🌲