2018. április 25., szerda

Epres–panna cottás csokis pite

    Eprespanna cottás csokis pite






Ez a torta egy nagy kedvenc. Alig várom minden évben az eperszezont, hogy megsüthessem. A kétféle csokoládé az eperrel mámorítóan finom, az átpasszírozott epervelőből készült öntet a tetején még egy plusz ráadás. Fantasztikus sütemény!



A csokis pitéhez Anna Olson csokis pitetésztáját használtam. A pitetészta hozzávalójánál az eredeti receptet írom, zárójelben az általam használt mennyiséget.


Hozzávalók: 

A csokis pitéhez: 


1/2 csésze sótlan, szobahőmérsékletű vaj (11 dkg)
1/2 csésze szitált porcukor (10 dkg)
3 db nagy tojás sárgája
1 csésze süteményliszt (16 dkg)
1/4 csésze holland kakaópor (3 dkg)
2 ek kukoricakeményítő
1/2 tk só

A fehér csokoládés panna cottához:

300 ml tejszín

100 ml tej
30 g cukor
170 g fehér csokoládé
1/2 tk vaníliaőrlemény (elhagyható, anélkül is finom)
12 g Dr Oetker  étkezési zselatin

Kb. 400 g eper a panna cotta tetejére


Az epermázhoz:


300 g eper 
1-2 ek víz
1/2 citrom leve
2 ek cukor
3 lapzselatin

Elkészítése:


A pitetésztához a vajat a cukorral elkeverjük, egyenként hozzáadagoljuk a tojások sárgáját, majd beleszitáljuk a száraz hozzávalókat (liszt, kakaópor, kukoricakeményítő, só). Ezekkel is elkeverjük, majd folpack fóliába csomagolva minimun 30 percre hűtőbe tesszük. Ha lejárt az idő, enyhén lisztezett gyúródeszkán kisodorjuk, bevonjuk vele a 24 cm-es piteformát. Villával megszurkáljuk az alját és visszatesszük  hűtőbe újabb 30 percre. Ha lejárt az idő, kivesszük a hűtőből, sütőpapírt teszünk bele és száraz babot szórunk a tetejére. 175-180 fokon (sütőfüggő), 15 percig sütjük, majd kivesszük a babot  és üresen még 5-8 percig sütjük. Félretesszük hűlni és elkészítjük a panna cottát.

A zselatinport 4 ek hideg vízbe áztatjuk.

A tejszínt, a tejet, a cukrot, a vaníliaörleményt felforraljuk és az apróra tördelt fehér csokoládéra öntjük. 2-3 percig állni hagyjuk, majd addíg kevergetjük, amíg teljesen elolvad a csokoládé. A megkötött zselatint gyenge tűzön vagy a mikróban 1-2 másodperc alatt megolvasztjuk (nem szabad forrnia, mert elveszti a zselésítő hatását) és hozzáadjuk a csokis tejszínhez. Ha elkezd dermedni, beleöntjük a kihűlt pitetésztába, majd hideg helyre tesszük legalább 5-6 órára, amíg megszilárdul. Én általában este készítem el és reggelig áll a hűtőben.

Az epermázhoz a zselatinlapokat hideg vízbe áztatjuk. Az epret apró darabokra vágjuk, hozzáadjuk a cukrot, a citomlevet, egy kevés vizet, és addig főzzük, amíg az eper elkezd puhulni. Főzés végén szedjük le a habot, hogy sima mázunk legyen. Botmixerrel pürésítjük, egy szitán átpasszírozzuk és belekeverjük a kinyomkodott zselatinlapokat. 

A panna cottás pitét díszítsük fel tetszés szerint az eperrel, öntsük rá az eperszószt, majd tegyük a hűtőbe megdermedni, hogy szépen tudjuk szeletelni.
Ezek után már csak gyönyörködjünk a szépségén és élvezzük az ízét.




Jó étvágyat a tortához!






2018. április 22., vasárnap

Gyümölcskrémes, chiapudingos , mindenmentes desszert

Gyümölcskrémes, chiapudingos, mindenmentes desszert





Ebben a finom mindenmentes pudingban nincs tej, cukor, liszt, tojás, viszont van benne sok finom gyümölcs, kevés növényi tej és magok. A vegán fiamnak készítettem, de annyira finom volt, hogy készítem a következő adagot magamnak és a család többi tagjának. A sárga színű gold kivit is többször használom majd a süteményeimben, mert rendkívül finom, édes, ízletes gyümölcs. Véletlenül akadtam rá a neten erre a receptre,  örülök neki és még sokszor fogom elkészíteni.
Vegánok és nem vegánok egyaránt ehetik. A krémje bársonyosan krémes és édes, a magok a tetején ropogósak. A nap bármelyik időpontjában fogyaszthatjuk, akár reggelinek, akár délutáni desszertnek. Érdemes kipróbálni.


Hozzávalók 2 pohárhoz:

A zöld színű krémhez az alján:

125 g fagyasztott banánszeletek
1/2 zöld kivi
1/2 avokádó

A kókuszos chiapudinghoz a közepén:

2 ek chiamag
6 ek víz
2 ek kókuszreszelék

A mogyorós banánkrémhez a tetején:

150 g fagyasztott banánkarikák
1,5 ek mogyorókrém (100 %-os földi mogyorókrém)
1-1,5 ek mandulatej

A tetejére:

1 tk kókuszolaj
2 tk juharszirup
1 ek quinoa
10 g tökmag
10 g zabpehely 
10 g hajdina

Díszítéshez 1 db gold kivi

Elkészítése:

Áztassuk be a chiamagot a vízbe legalább 10-15 percre, majd keverjük hozzá a kókuszreszeléket.

Egy kis lábosban melegítsük fel a kókuszolajat és a juharszirupot. Keverjük el benne jól a magokat és terítsük szét egy sütőpapíron, hagyjuk megszáradni. Ezt morzsoljuk majd rá a desszert tetejére.

A krémek hozzávalóit krémek szerint keverjük krémesre (én ehhez egy kisebb késes aprítót használtam).

Hámozzuk meg és szeleteljük fel a sárga kivit.
A poharak alján terítsük szét a zöld színű krémet. 
Rakjuk körbe a sárga kiviszeletekkel, öntsük rá a chiapudingot, majd a mogyorós banánkrémet. 
Szórjuk rá a magokat tetszés szerint. 



Jó étvágyat a desszerthez!










2018. április 2., hétfő

Csigás málnatorta



                              Csigás málnatorta 





Talán már egy éve, hogy megpillantottam ezt a tortát egy újságban. A képe megmaradt a fejemben, a hozzávalókat a jól bevált receptjeimből merítettem. Málnalekváros piskótatekercs és nagyon könnyű, intenzíven málnás krém. Nyerő páros, az eredmény garantált. Ha gyerekeknek bármilyen alkalomra ilyen marcipánból készített csigákkal díszítjük, biztos lesz a siker, de a felnőttek is imádni fogják.

Hozzávalók:

A málnalekváros piskótához:

7 db tojás
7 ek. cukor
7 ek. liszt
kb. 20 dkg málnalekvár

A krémhez:

40 dkg málna (friss, fagyasztott)
12 dkg porcukor
1 ek. citromlé
250 g mascarpone
175 g málnajoghurt
4 dl tejszín
2,5 tasak (dr. Oetker) őrölt fehér étkezési zselatin

A torta tetejére:

10 dkg marcipán
aprított pisztácia

Elkészítése:

A málnalekváros piskótához 7 tojásfehérjét kemény habbá verünk, 7 ek. cukrot, csipet sót verünk hozzá. 7 tojássárgáját belekeverünk és tovább habosítjuk. 7 ek. lisztet átszitálunk, majd óvatosan beleforgatjuk a krémbe. 
Egy nagy villanytűzhely nagyságú tepsibe sütőpapírt teszünk, beleöntjük a piskótamasszát és 175-180 fokon (légkeveréses) készre sütjük. Egy nagyobb konyharuhára ráborítjuk a kisült piskótát, lehúzzuk róla a sütőpapírt, majd óvatosan megfordítjuk a lapot és feltekerjük. A tésztalap megfordítására  azért van szükség, hogy a világos piskótaréteg kerüljön kivülre, így szebbek lesznek a csigák. A feltekerést még egyszer-kétszer megismételjük, hogy a tésztánk rugalmas legyen és ne törjön. A konyharuhában feltekerve hagyjuk kihűlni. Ha kihűlt, megkenjük málnalekvárral, újra feltekerjük és amíg elkészítjük a krémet, hűvös helyre tesszük.
A málnalekvár mennyiségét be kell tartani, mert ha több lekvárt teszünk bele, a szeletelésnél kifolyik és nem lesz szép.

A krémhez ha fagyasztott málnát használunk, felolvasztjuk a  málnát, hozzáadjuk a cukrot és a citromlevet. Egy kicsit összemelegítjük, majd lehűtjük.
A porzselatint előírás szerint elkészítjük és hozzáadjuk a málnához. 
A tejszínhabot 1 ek. porcukorral kemény habbá verjük.
A mascarponét felverjük, hozzáadjuk a málnajoghurtot, a málnavelőt, majd lazán elkeverjük benne a tejszínhabot. 

Friss málna használatánál a joghurtot, a porcukrot, a málnát simára pürésítjük egy botmixerrel, hozzáadjuk a felolvasztott zselatint, majd hozzákeverjük az előzőleg felvert mascarponéhoz. A tejszínhabot 1 ek. porcukorral kemény habbá verjük, majd hozzákeverjük a málnás krémhez.

A piskótatekercset felszeleteljük. Egy tortatálra tortagyűrűt helyezünk (kb. 26 cm) és körben kirakjuk a piskótaszeletekkel, majd az alját is beborítjuk vele. Beleöntjük a krémet. A krémnek a tekercsek tetejéig kell érnie.
Hűtőbe tesszük egy éjszakára vagy legalább 6-7 órára.
Ha összeállt, eltávolítjuk a tortagyűrűt és díszítjük.
A tortagyűrű eltávolítását úgy szoktam megoldani, hogy karamellizáló pisztollyal körbemelegítem a tortagyűrűt, ettől szépen elválik a szélétől és nem sérül a krém. Vax/ acetát fóliát is használhatunk.

A díszítéshez 10 dkg marcipánt 3 részre osztunk, kevés porcukorral rudakat sodrunk és csigákká formázzuk. A csiga hátán mélyedést alakítunk ki, a tekercsek alját megkenjük egy kis málnalekvárral és belehelyezzük a mélyedésbe.
A csigákat ízlés szerint elhelyezzük a tortán, és körbeszórjuk pisztáciadarabokkal.


Ízlés szerint tehetünk a krémhez több cukrot, kevesebb gyümölcsöt, joghurtot. A krém ízesítése variálható saját ízlésvilágunk szerint. Használhatunk lapzselatint is. Arra kell csak figyelni, hogy a kimért krém mennyiségéhez igazítsuk a zselatin mennyiségét. El lehet készíteni más gyümölccsel is. Én eddig csak málnával készítettem, de ki fogom próbálni eperrel, barackkal és  mangóval is. 

Ez egy elég nagy méretű torta. Ha kisebb formában szeretnénk elkészíteni, ezeket a szorzókat érdemes figyelembe venni.
24 cm-es tortánál × 0,9
22 cm-es tortánál × 0,7
20 cm-es tortánál × 0,6