Képviselőfánk
A vaníliás krémmel és tejszínhabbal töltött képviselőfánk igazi klasszikus. Édesanyám és nagymamám is nagyon sokszor készítették gyerekkoromban, gyönyörű, finom fánkokat sütöttek. A kedvenc süteményeim közé tartozott és tartozik most is. Sokan félnek az elkészítésétől, pedig nem bonyolult. Aki eddig nem mert nekiállni, vagy csak úgy véletlenül kimaradt az életéből, feltétlenül próbálja ki. Megpróbálom pontosan leírni azt, ahogyan én készítem. Írok a hibalehetőségekről is, melyekre ha odafigyelünk, biztosan sikerül elkészíteni a saját házi készítésű képviselőfánkunkat. Az égetett tésztát el lehet készíteni vajjal, olajjal és zsírral is. Én vajjal készítem, mert szerintem azzal a legfinomabb. A megsült tészta könnyed, roppanós, a belseje üreges, az elkészült sütemény a második és a harmadik napon is finom, élvezhető.
Hozzávalók:
Az égetett tésztához:
10 dkg víz
10 dkg vaj
10 dkg liszt
Csipet só
Csipet cukor
3 db tojás (kb 145 g tiszta súly)*
A krémhez:
5 dl tej
4 db tojás sárgája
3 db tojás fehérje
100 g cukor
1 zacskó vaníliás cukor
1/2 tk vaníliakivonat
25 g liszt, 25 g étkezési keményítő,20 g vaníliaízű puding
4-5 dl tejszínből felvert hab a díszítéshez
Elkészítése:
A vízet, a vajat, a cukrot és a sót felforraljuk, közben figyeljünk arra, hogy a vaj felolvadjon. Ahogy elkezd forrni a vajas víz, beleöntjük a lisztet. Addig keverjük, amíg egy gombóccá alakulva elválik a lábostól és keverés közben sistergő, zizegő hangot ad. Ekkor a tésztát áttesszük egy keverőtálba, vagy egy robotgép üstjébe, közben egy kicsit lehűl, majd állandó keverés közben kisebb adagonként hozzáadagoljuk a tojásokat. A tojásokat nem szabad egyszerre hozzáadni, mert a tészta beikrásodik. Én a sütés előtt, amikor odakészítem a hozzávalókat, felverem és kimérem a tojást és a felvert tojást kisebb adagokban hozzáadom. Addig keverjük, amíg szép fényes lesz a tészta.
A sütőtepsi 4 oldalát bevizezzük, belehelyezzük a sütőpapírt. Az elkészült, kissé lehűlt tésztát csillagcsöves nyomózsákba töltjük és dió nagyságú halmokat nyomunk. A tésztahalmok között hagyjunk elég távolságot, mert a tészták sütés közben felfújódnak, megnőnek. A tészták nagyságát és formázását az első sütés alatt kell megtapasztalni, a következő sütés alkalmával már mindenki saját ízlésének megfelelően formálhatja a kis tésztahalmokat.
Ha kinyomtuk a fánkokat és a sütőnk is felmelegedett, vízpermetezővel fújjuk be a fánkokat és a sütő belsejét, majd alsó-felső sütésen, 220 fokon süssük 15 percig, utána 180 fokon újabb 15 percig. A sütőt közben nem szabad kinyitni, de legalább 20-25 percig ne nyissuk ki. Én végig zárt sütőben sütöm! Ha a tésztánk megsült, szép világos barna, kapcsoljuk ki a sütőt, támasszuk ki az ajtaját egy főzőkanállal, és a sütőben hagyjuk kihűlni a fánkokat.
Amíg hűlnek a fánkok, készítsük el a krémet.
3 db tojás fehérjét a cukor 2/3 részével kemény habbá verünk. A tejből kb. fél decit félreteszünk, a többit a vaníliás cukorral felfőzzük. Közben a tojások sárgáját habosra keverjük a maradék cukorral, hozzáadjuk a lisztet, az étkezési keményítőt, a pudingport, a vaníliakivonatot. Ezekkel is jól elkeverjük, majd a félretett tejjel felhígítjuk és lassan adagolva beleöntjük a forrásban lévő tejbe. Sűrű krémmé főzzük, ha elkészült levesszük a tűzről és óvatosan belekeverjük a keményre felvert tojásfehérjét. A krémet lehűtjük. Amíg hűl a krém, a kihűlt fánkok tetejét egy recés késsel levágjuk. A tésztának teljesen üregesnek kell lennie. Ha mégis marad egy kis hártya benne, azt egy kis kanállal távolítsuk el. A lehűlt krémmel megtöltjük a fánkokat, majd felvert tejszínhabbal díszítjük. A díszítés után visszahelyezzük a kis tésztakalapokat és tálalás előtt porcukorral megszórjuk.
* A fent említett 145 g tojás az én feldolgozásomnál használt mennyiség volt. Ha előfordul, hogy valaki tovább pirítja, reszteli a tésztát, akkor jobban kiszárad és már egy kicsivel több tojás kell. Ezt már az első sütésnél meg lehet tapasztalni.
A sütésnél előforduló hibák:
- Ha sok tojást adagolunk, a tészta elterül és az alja homorú, lyukas lesz.
- Ha kevés tojást adagolunk, a tészta tömör és keményebb lesz, nem tud úgy felfújódni.
- Ha összeesik a tészta, nem sült meg eléggé és nem száradt ki.
Ha betartjuk a recept leírását, sikerülnie kell. Nem mindenkinek egyforma a sütője, ezt természetesen ki kell tapasztalni. Nem szabad megijedni, ha elsőre nem sikerül, a következő már biztosan szép lesz. 😊
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése