2020. május 22., péntek

Gesztenyetorta

                                  
                                       Gesztenyetorta




Ennél a tortánál édesanyám gesztenyekocka-receptjét alakítottam át. Annyiban változtattam csak rajta, hogy a krémhez használt 1 db nyers tojást 2 ek vaníliapudinggal váltottam fel, valamint a tejszínhabhoz kevertem egy kevés mascarponét, hogy tartósabbak legyenek a habrózsák a tetején. A sok gesztenye maradt, mert mi így szeretjük. Ha valaki még lágyabbra szeretné készíteni a krémet, saját ízlése szerint rakhat hozzá több pudingot és tejszínhabot. 
A torta napokig jól szeletelhető, friss marad, a habrózsák szépen megtartják a formájukat, nem esnek össze. 

Hozzávalók:


A piskótához:


3 db tojás
6 dkg cukor
6 dkg liszt 
1/2 zacskó sütőpor
2,5 dkg cukrozatlan kakaópor (holland)

2 ek meggylé, 2 ek rum 


A gesztenyés krémhez:


50 dkg gesztenyepüré
Kevés rum (ízlés szerint)
10 dkg vaj
7 dkg cukor
1 dl tej +1-2 ek
10 g Dr.Oetker vaníliaízű pudingpor
50 ml tejszín (35%-os)
1 lap Dr.Oetker lapzselatin


A tejszínes díszítőkrémhez:


350 ml tejszín (35%-os)
130 g mascarpone
1 ek porcukor
1 zacskó Dr.Oetker habfixáló 
cukrozatlan kakaópor


Elkészítése:

A piskótához kettéválasztjuk a tojásokat. A fehérjét kemény habá verjük a cukorral, egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját, majd beleszitáljuk a sütőporral, kakaóporral elkevert lisztet. Óvatosan összekeverjük és beleöntjük egy 22 cm-es kivajazott, lisztezett tortaformába. 160 fokon 20-25 perc alatt készre sütjük.
A megsült és kihűlt kakaós piskótát tortatálra tesszük és tortagyűrűt helyezünk köré. A meggyléhez keverjük a rumot és egy ecset segítségével megnedvesítjük vele a piskótát.

A gesztenyés krémhez 1 dl tejből a vaníliaízű pudingporral pudingot főzünk és lehűtjük.
1 lap lapzselatint hideg vízbe helyezünk, 5 percig áztatjuk. 
50 ml tejszínt kemény habbá verünk. 
A vajat a cukorral krémesre keverjük. 

A zselatinlapot kivesszük a vízből, kinyomkodjuk és 1-2 ek meleg tejben feloldjuk. 

A vajkrémhez hozzáadjuk a gesztenyepürét, kevés rummal ízesítjük, belekeverjük  a pudingot, a tejben felodott zselatint, majd a végén 2-3 ek tejszínhabot. A krémet a tortagyűrűbe helyezett kakaós piskótára öntjük, majd 4-5 órára vagy egy éjszakára hűtőszekrényben jól lehűtjük.

Ha lehűlt, távolítsuk el a tortagyűrűt és tejszínes krémmel díszítsük. 
A krémhez a tejszínt, a mascarponét, a porcukrot egy robotgépben keverjük kemény habbá, közben mielőtt elkészül, szórjuk bele a habfixálót. Ezzel a kemény krémmel díszítsük a tortát, majd szórjuk meg natúr kakaóporral.




A díszítésnél, a habrózsák formázásánál, 1M-es díszítőcsövet használtam.

Jó étvágyat a tortához!


Azoknak, akik szeretik a gesztenyés süteményeket, ajánlom még ezt a gesztenyepüré-tortát is.






















2020. május 14., csütörtök

Epres-rebarbarás galette

                               
                               Epres-rebarbarás galette




Ez a rusztikus, szabadon formázható francia pite az édes eper és a savanyú rebarbara tökéletes kombinációja. Kétlaki lévén volt szerencsém megtapasztalni a franciák hihetetlenül sok és különböző pitekínálatát. Húsos, zöldséges, gyümölcsös pitéik a legkisebb boltok és a legnagyobb bevásárlóáruházak pékségeiben megvásárolhatóak. A kínálat nagy. A gyümölcsös piték a kedvenceim. A citromos, rebarbarás, a színes bogyókkal, gyümölcsökkel díszített vaníliakrémes tartlettek, és még hosszan sorolhatnám. A rebarbarát is ott szerettem meg. Egyik délutáni kávézásunk alkalmával a lányom beszélt rá, hogy vegyünk egy rebarbarás pitét a kávé mellé. Észre sem vettem volna talán, mert látványában nem hívta fel magára a figyelmet, de a kellemesen citromos íze nagyon megfogott. Ennél a piténél is nagyon jó, ha rakunk belőle az eper mellé, mert savanykás, citromos íze még jobban előhozza  az eper finom zamatos ízét. A pite elkészítése nagyon egyszerű. Saját ízlésvilágunknak megelelően bármilyen formában, bármilyen gyümölccsel elkészíthető. Nem kell piteformába nyomkodni, díszíteni, csak kisodorni, megtölteni és a szélét ráhajtani, hogy megtartsa a gyümölcsöt. Nem probléma az sem, ha nem lesz gömbölyű, annál rusztikusabb. Ezért is írtam az elején, hogy szabadon formázható. Jó sütögetést kívánok mindenkinek!


Hozzávalók: 

A tésztához:

300 g liszt 
1 csipet só
2 ek cukor
150 g vaj (jól lehűtött, előre felkockázott)
125 g jéghideg víz

A gyümölcsös feltöltéshez:

600 g eper
100 g rebarbara
3 ek cukor
2 ek étkezési keményítő

A tészta szélére:

1 ek tejszín (ha nagyon sűrű, hígíthatjuk egy kis tejjel)
1 ek cukor
2-3 ek szeletelt mandula

Elkészítése:

Először készítsük el a tésztát. Mivel minden hozzávalónak  hidegnek kell lennie, ezért én a legtöbb pitetésztát konyhai késes aprítóban szoktam elkészíteni. Gyorsan összedolgozza a tésztát, nem veszi át a kezünk melegét. Összedolgozás után csak kiborítom, egy folpack fóliába csomagolom, közben gömbölyűre formázva kissé lelapítom és hűtőszekrénybe helyezem 30-60 percre. Azok akik kézzel készítik, gyorsan dolgozzanak, és ne gyúrják sokáig a tésztát, csak addig, amíg összeáll.

Helyezzük a lisztet, a sót, a cukrot egy konyhai késes aprítóba, pörgessünk rajta egyet, hogy összekeveredjenek a hozzávalók, majd rakjuk hozzá a lehűtött vajat. Pár másodperc alatt dolgozzuk morzsalékossá, majd fokozatosan adagoljuk hozzá a jéghideg vizet. Gyors fordulatszámmal addig aprítsuk, amíg összeáll. Borítsuk ki a tartályból egy folpack fóliára, fedjük be a fóliával és gömbölyűre formázva lapítsuk le, majd helyezzük be a hűtőbe 60 percre. Amíg hűl, készítsük el a tölteléket.


Mossuk meg az epret és a rebarbarát. Az epret daraboljuk fel. A kisebbeket félbe, a nagyobbakat negyedelve. A rebarbara két végét vágjuk le, majd szeleteljük fel kisebb darabokra.  Helyezzük egy nagyobb tálba, keverjük hozzá a cukrot és a keményítőt, majd tegyük félre.
Melegítsük elő a sütőt 180-200 fokra.
Vegyük ki a tésztát a hűtőből.
Vágjunk le egy akkora sütőpapírt, amire ráfér egy 30 cm-es átmérőjű tészta, helyezzük a gyúródeszkára, szórjuk meg liszttel, és sodorjuk ki rajta a tésztát. Ha sikerült a tésztánk, könnyen sodorható, nem szakadozik. A gyümölcsöket keverjük még egyszer össze, helyezzük a tészta közepére úgy, hogy a tészta szélén 2-3 cm-es részt hagyjunk szabadon. A szabadon hagyott tésztarészt hajtogassuk rá a gyümölcsökre. A felhajtott tésztát egy ecset segítségével kenjük be tejszínnel, szórjuk meg cukorral és szeletelt mandulával.


A pitét a sütőpapírral együtt helyezzük egy tepsibe és süssük alsó-felső sütésen 200, légkeveréses sütéssel 180 fokon 40-45 percig.

Vaníliafagylalttal tálaljuk!! 





Jó étvágyat a pitéhez!