2021. január 2., szombat

Hattyús gesztenyetorta

                               Hattyús gesztenyetorta



Ezt a tortát a kislány unokám 1 éves születésnapjára sütöttem. Első ránézésre talán sokaknak bonyolultnak tűnik, de úgy gondolom, hogy inkább időigényes, mint bonyolult. Évekkel ezelőtt láttam a Nők lapja konyhában egy gesztenyetorta-receptet, kicsit átváltoztatva az lett a torta alapja. A mézeskalács-figurák (szív, toll) is hamar elkészültek, hiszen karácsony lévén ott lapult a begyúrt tészta a hűtőmben. Amíg a piskóta sült a sütőben, felvertem a habcsókot és amikor a piskóta elkészült, ment a habcsók 2 órára száradni a sütőbe. Az alapok így már el is készültek, a továbbiakban leírom a gesztenyetorta elkészítését és a díszítésről is ejtek néhány szót. 

A gesztenyetorta-alap elkészítése:

Az eredeti receptben egy 22 cm-es átmérőjű, 16 szeletes tortához  6 tojásból készült piskóta. Ennél a tortánál szintén 22 cm-es tortaformát használtam, viszont a torta díszítése miatt magasabb tortát kellett készítenem, ezért 9 tojásból készítettem a piskótát.

Hozzávalók:

A piskótához:

9 db tojás
18 dkg cukor
fél csomag sütőpor
22,5 dkg liszt

A krémhez:

4 dl tej
10 dkg cukor
1 csomag vaníliás pudingpor
20 dkg vaj, margarin
fél dl rum
10 dkg gsztenye a krémbe
30 dkg gesztenye a 2 db gesztenyelaphoz

A torta bevonásához:

25 dkg mascarpone
8 dkg porcukor
3 dl tejszín
1 tasak habfixáló

Elkészítése:

A piskótához a tojásokat kettéválasztjuk, a fehérjéből és a cukorból kemény habot verünk. Egyenként hozzáadjuk a tojások sárgáját, azzal is tovább verjük krémesre, majd beleforgatjuk a sütőporral elkevert lisztet.
A masszát egy 22 cm-es átmérőjű, sütőpapírral bélelt tortaformába öntjük, és 160 fokra előmelegített sütőben 40-45 perc alatt készre sütjük, tűpróbával ellenőrizük. 
Amikor kihűlt, három lapba vágjuk.

A krémhez a cukorral, a pudingporral, a tejjel pudingot főzünk, majd ha kihűlt habosra keverjük a vajjal, hozzáadjuk a 10 dkg gesztenyét, a rumot és azzal is jól elkeverjük.
A megmaradt 30 dkg gesztenyét 2 db 15 dkg-os darabra osztjuk, majd két porcukrozott sütőpapír között tortaforma méretű korongokat nyújtunk belőlük.
A torta összeállításánál tortatálra helyezzük az alsó piskótalapot, rászorítjuk a tortagyűrűt. A tortagyűrűben lévő piskótalapot megkenjük krémmel, ráhelyezzük az egyik kinyújtott gesztenyelapot, majd erre is krémet kenünk. Befedjük a következő  piskótalappal, amire krémet kenünk, majd rátesszük a másik gesztenyelapot és ismét krémet. A harmadik piskótalappal befedjük. A tetejét vékonyan bekenjük a maradék krémmel, ide már nem kell sok, mert az egész torta be lesz vonva a mascarponés-tejszínes krémmel. A tortagyűrű tetejét lefedjük és a tortát a hűtőszekrénybe helyezzük pár órára. Én este készítettem el, reggelig állt a hűtőben.
Ha a torta lehűlt, a tejszínt 1 tasak habfixálóval kemény habbá verjük, a mascarponét a porcukorral krémesre keverjük, majd hozzáadjuk a keményre felvert tejszinhabot. A tortáról eltávolítjuk a tortagyűrűt és ezzel a krémmel bevonjuk a tetejét és az oldalát.
Mézeskaláccsal, habcsókkal és cukorgyöngygyel díszítjük.



A díszítőelemek méretei:

A mézeskalácsszív átmérője: 8*7 cm
A mézeskalácstoll átmérője: 9*3 cm
A nagy rózsaszínű habcsókkorong átmérője: 4,5 cm
A kis habcsók díszítő elemek tetszés szerinti méretben és alakban variálhatóak.


A tollaknál 1-es méretű csővel körbeírókáztam a széleiket, majd a száradás után terülőmázzal feltöltöttem, bevontam őket. Amikor ez is megszáradt, szintén az 1-es csővel erezetet rajzoltam rájuk.


A hattyú kialakítását a mézeskalácson úgy oldottam meg, hogy a szív formájú mézeskalács felületén az 1-es csővel írókával hattyút rajzoltam, majd száradás után a csőrét kihagyva terülőmázzal bevontam. Egy kevés terülőmázhoz adtam egy kevés rózsaszínű gél festéket és azzal vontam be a hattyú csőrét. Száradás után a csőrén lévő fekete vonalat fekete ételfestéket használva vékony ecsettel festettem rá.

Díszítéshez használt íróka, terülőmáz  receptje:

1 tojásfehérje
20 dkg porcukor
1 kk étkezési keményítő

A porcukrot kávédarálón daráljuk át, hogy finom porszerű legyen, majd ezt még 3* szitáljuk át. Ha nem elég finom a porcukor, nem megy át a máz a vékony csövön. 

Az íróka és a terülőmáz között az a különbség, hogy az íróka sűrűbb, a terülőmáz hígabb. Az írókának olyan sűrűnek kell lennie, hogy a csövön kijőve vékony csíkot lehessen vele húzni. A terülőmáznál vastagabb csövet kell használni, melyből ha kifolyik a cukormáz, bele kell olvadnia a tálban lévő cukormázba.
Először a terülőmázat készítsük el, tegyünk félre belőle, majd a megmaradt cukormázhoz adjunk még porcukrot addig, amíg elég sűrű lesz az írókázáshoz.

Az írókánál és a terülőmáznál is higíthatjuk a cukormázat citromlével vagy vízzel. A citromlétől fényesebb lesz a máz.

A neten több videó is van az elkészítésről, érdemes végignézni 1-2 videót azoknak, akik még nem készítettek írókát, terülőmázat.
Színezéshez a habcsóknál és az írókánál is rózsaszínű gél festéket használtam.


A svájci habcsók receptje:

3 nagy tojás fehérje (L)
150 g cukor 
1 csipet só
1 g borkősav

A tojásfehérjét egy csipet sóval keverjük el, majd vízgőz felett addig keverjük, amíg elolvad a cukor. Tegyük bele a borkősavat és addig melegítsük, amíg eléri a 70-75 fokot. Vegyük le a tűzről és robotgéppel, magas fokozaton verjük kemény habbá. Akkor jó, ha megáll a habverőn. Tegyük a habot habzsákba és nyomjuk a sütőpapírra a halmokat. 90 fokon süssük, szárítsük 2 órán át. 

Ebből a mennyiségből 1,5 tepsi különböző méretű habcsók készült. Jól záródó dobozban, száraz helyen sokáig eláll, így bármikor felhasználhatjuk a sütemények díszítésére.

Azt még szeretném megjegyezni, hogy a torta tetején elhelyezkedő díszítőelemeknél sütés előtt fapálcikát (erre a célra nagyon jól megfelel a saslik pálca) helyeztem a mézeskalácsokba és a habkarikákba, ennek a segítségével rögzítettem a tortába.

Mindenkinek jó sütögetést kívánok 2021-ben is!





















Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése